Alvar Aalto, a XX. szzad finn iparmvsze
Aalto egy kis finn vroskban, Kuortanban szletett 1898-ban, diplomjt pedig 1921-ben vette kzhez Helsinkiben, a mszaki egyetemen. Ez a szablyos plya a tovbbiakban is egyenes vet mutat: a fiatalember hamarosan nll tervezirodt nyit; elbb Jyvsklben, majd Turkuban l s dolgozik. Ezt kveten kltzik 1933-ban a fvrosba. 1976-ban bekvetkezett hallig ott lt. Aalto egy olyan idszakban - a hszas vekben - kezdte plyjt, amikor nagy talakuls ment vgbe az ptszetben. Ekkor bontakozott ki a modernizmus, szlettek az els tmegkben s felleteik kialaktsban is egyszer mrtani elemeket mutat hzak. Ez a vltozs mindenekeltt Eurpa kzps s fejlett rgiiban kvetkezett be, az len a nmetorszgi Bauhausszal; java rszben innen, ebbl a krbl kerltek ki azok a mesterek s eszmk, akiknek s amelyeknek az egsz vilgon dnt rszk volt az gynevezett internacionlis stlus meghonostsban.
Ahogy nlunk, gy Finnorszgban is nmi ksssel bontakozott ki ez az j irnyzat. Aalto els munki, amelyek kztt villkkal s kzpletekkel egyarnt tallkozunk, puritanizmusuk ellenre mg klasszikus elemeket (pilaszter, timpanon, magas tet, ves lezrs) mutatnak, az ttrs csak az vtized vgn kvetkezik be, az 1928-1929-ben alkotott turkui jsgszkhzzal, amely mr a bauhausi konstruktivista eszttika jegyben kszlt. S mg ksbbrl, lnyegben a harmincas vek elejrl val az a m, egy szanatrium, amellyel Aalto felzrkzott a modern ptszet klasszikus nagysgaihoz. A paimii szanatrium azonban nemcsak azrt korszakos alkots, mert a vasbeton s az veg alkalmazst a funkcionalizmus tantsai szellemben maximlisan rvnyesti; legalbb annyira dicsri tervezjt mindaz, amivel eltr - amiben klnbzik - pldaad mestereinek h asonl pleteitl. Mindenekeltt festi hatsokat sem nlklz, ennlfogva izgalmas ltvnyban, amelyhez ppen gy hozzjrulnak a homlokzatra rnykot vet erklyek, mint a napfrdzsre szolgl nyitott teraszok mozgalmas plasztikjukkal. Ugyanakkor a design klasszikusairl szl sorozatunkban ez a m azrt is klnleges jelentsggel br, mert Aalto nemcsak a betegszobkat magban foglal fpletet, tovbb a kiszolgl feladatot ellt s a szemlyzetnek szllst nyjt mellkpleteket tervezte meg (nem elhanyagolhat szempont, hogy rdekes sszkpet formlva egytteskbl), hanem a bels szinte minden eleme is az munkja - a fogantyktl a mosdkon s a vilgttesteken t a btorzatig. Voltakpp itt s ekkor lett Aalto iparmvsz, ez a kezdete nagyhats belsptszeti munkssgnak.
Noha Aalto ksrletezett fmvzas btorokkal is (nyilvnvalan nem fggetlenl a Bauhaus, szemly szerint Breuer Marcel, Mart Stam s msok hasonl ksrleteitl), vgl a fa mellett dnttt. A hajltott fabtor gyrtstechnolgijnak forradalmastsban a Thonet cg szerzett dnt rdemeket, a finn ptsz azonban sajt utat vlasztott. A bauhausi fmkonstrukcik s a Thonet-fle tmren hajltott szkek ellenben rtegelt lemezbl ksztett olyan idomokat, amelyek szellemes megformlsval (pldul az egymshoz ragasztott lapok Y alakban trtn sztvlasztsval, legyezszer szttertsvel, illetve hullm vonal hajltsukkal) egyszersgben is tkletesen j szerkezet s ebbl addan ltvnyban is eredeti darabokat tervezett.
Jl vlasztott, mondhatjuk, hiszen a harmincas vek elejn alkotott btorainak szmos darabjt mind a mai napig folyamatosan gyrtjk. De taln helyesebb arrl beszlni, hogy engedett a krlmnyek knyszernek. Egy olyan anyag - a nyr - mellett ktelezte el magt, amelyben hazja igencsak gazdag volt, s nem kevsb ptett a finnek famegmunklsban szerzett kollektv rksgre. Ezt egy turkui mbtorasztalos, Otto Korhonen kzvettette szmra, akivel 1929-tl dolgozott egytt.
Mg egy kzvetlen segttrsa volt: az ugyancsak ptszetet tanult Aino Marsio. 1924-ben hzasodtak ssze s attl kezdve egszen Aino 1949-ben bekvetkezett hallig egytt dolgoztak. Kzs mvk az a vllalat is, az Artek, amelyet azrt hoztak ltre, hogy a finn fbl szpen megtervezett, de megfizethet r btorokat gyrtsanak. (Ez a jelenleg is mkd cg attl kezdve Aalto btoraira alapozza termelst.) Ide kszlt a ktkerek zsrasztalka, amely megemelve knnyen grdthet, a fldre leengedve viszont stabilan ll; tovbb az egymsba rakhat - szaknyelven raksolhat - kerek zsmolyok tbb vltozata. Aalto mvszi kvalitsait nemcsak lbtorainak csak r jellemz formavilga tanstja; tehetsgnek kes bizonysga az is, hogy sikerrel jrt, brmi volt is a feladat. Tervezett asztali lmpt, nevezetes, ma is forgalomban lv vegvzt (Savoy nven) az Iittala cgnek, tovbb geometrikus mintj lakstextlikat. Nem kedvelte a rtett dsztseket, magval a konstrukcival trekedett eszttikus hatsra. Wrighttal egyetemben Aaltt tekinthetjk az organikus - a termszeti formkat - az ptszetben, trgytervezsben elszeretettel alkalmaz irnyzat kezdemnyezjnek. Ez a magyarzata nagy hatsnak. Mr a harmincas vekben tbb angol s amerikai cg foglalkozik munkinak importlsval, 1938-ban nll killtsa nylt a New York-i Museum of Modern Artban. S termszetesen, otthon is elismerik. tervezi Finnorszg pavilonjt az 1937-es prizsi vilgkilltson, 1939-ben a New Yorkban rendezett expn. Munkssgnak dnt rsze volt abban, hogy a finn, tgabb rtelemben a skandinv design a msodik vilghbort kveten az egsz vilgon meghatroz szerepet jtszott a lakskultrban.
Vadas Jzsef
|